Poškodbe na lesenih površinah lahko razdelimo v več kategorij:
Mehanske poškodbe nastanejo kot posledica življenjske dobe in obstoja katerega koli pohištva. To velja tudi za vhodna vrata, ki so izdelana iz masivnega lesa. Kljub njihovi moči in starosti več kot 80-90 let. To so lahko majhni ostružki masivnega lesa, udrtine in luknje zaradi udarcev z različnimi predmeti ter praske različnih velikosti in globine.
Zelo pogosto vhodna vrata poškodujejo hišni ljubljenčki, ki z veseljem grizljajo in praskajo vrata. Nekatere vrste prask so lahko vzdolž in prečno na lesu. Pogosto je takšne poškodbe najtežje popraviti. Poškodujejo strukturo lesnih vlaken kar je že težja naloga za restavratorja, a rešljiva. Za obnovo tako poškodovanih območij je potrebno veliko mukotrpnega dela.
Toplotne poškodbe
Te poškodbe vplivajo na zgornjo plast premaza in lahko vplivajo tudi na strukturo lesa. Včasih toplotna izpostavljenost globoko poškoduje strukturo lesnih vlaken in to je že težja naloga za restavratorja, vendar jo je mogoče rešiti.
Poškodbe, ki nastanejo zaradi naravnega staranja
se lahko pojavijo tako na površini laka v obliki razpok in luščenja laka ali barve, kot v strukturi lesa v obliki sušilnih razpok, ki nastanejo zaradi staranja in sušenja lesa, kot npr. tudi zaradi nepravilnega shranjevanja.